27 april, 2013

Göteborgs stiftsförening

Välkommen till ÖPPEN KYRKA – en kyrka för alla (ÖKA) i Göteborgs stift!

ÖPPEN KYRKA är den tredje största nomineringsgruppen i Göteborgs stiftsfullmäktige och finns representerade från Halmstad i söder till Uddevalla i norr.

Vi arbetar för

  • en kyrka som är alla medlemmars kyrka.
  • en kyrka som är fri från styrning från höger eller vänster.
  • en kyrka som med värme välkomnar par, av samma och av olika kön, som vill gifta sig.

Vill Du komma i kontakt med oss gör Du det enklast genom att maila info@oppenkyrka.se eller hör av Dig till undertecknad

Kontaktperson
Anders Helgeson, anders.helgeson@telia.com

I ÖPPEN KYRKA i Göteborgs stift har vi även lokalföreningar i följande områden:

Askim
kontaktperson: Bengt Inghammar, bengt.inghammar@outlook.com

Carl Johans pastorat
kontaktperson: Tomas Rosenlundh,  tomas.rosenlundh@me.com

Domkyrkopastoratet
kontaktperson: Bo Hansson, bo.hanson@teol.uu.se

Halmstads församling
kontaktperson: Robert Carlsson, carlssor@gmail.com

Hisingen
kontaktperson: Axel Hansson, axelhanson18@gmail.com

Nylöse pastorat
kontaktperson: Ylva Sirenius, ylva.sirenius@gmail.com

Stenungsund
kontaktperson: Fredrik Gustafsson, fredrik.w.gustafsson@gmail.com

Uddevalla
kontaktperson: Kristin Egestål, kristin@egestål.se

Västra Frölunda pastorat
kontaktperson: Therese Hansson, thansson72@gmail.com

Örgryte pastorat
kontaktperson: Agneta Ladström, agneta.ladstrom@bredband.net

Finns det ingen lokalförening hos dig? Vill du vara med och starta en tillsammans med andra medlemmar i din församling eller ditt pastorat? Hör gärna av dig!

Facebook
Twitter
Instagram